Perunagalleria 2026: Kuinka tuottaa laatua tulevaisuuden Suomessa -seminaari 7.7.
-

Tietoa tapahtumasta


Ajankohta: -

Tapahtumapaikka:

-

Perunagalleria 2026: Kuinka tuottaa laatua tulevaisuuden Suomessa -seminaari 7.7.

Varaa paikkasi Perunagalleria 2026 -ohjelmaan kuuluvassa Kuinka tuottaa laatua tulevaisuuden Suomessa -seminaarissa. Tilaisuus on suunnattu erityisesti viljelijöille ja muille peruna-alan toimijoille.

Kasvinsuojelun rooli kasvaa tulevaisuuden laadukkaassa tuotannossa myös Suomessa. Tervetuloa kuulemaan aiheesta alan asiantuntijoilta ja tutustumaan viimeisimpiin innovaatioihin!

Seminaaritilaksi valjastetaan perunan varasto- ja lajitteluhalli Tyrnävän Leppiojalla, perunan High grade -alueen sydämessä.

Aika: ti 7.7.2026 klo 11.00 - 19.00
Paikka: Leppiojantie 7, 91800 Tyrnävä

Ilmoittaudu viimeistään 26.6.2026 mennessä: https://link.webropolsurveys.com/EventParticipation/EventPublic/3737a077-9c04-4ffe-9135-0acfe234646d?displayId=Fin362350 
Tilaisuus on osallistujille maksuton ja sisältää kahvitarjoilun. Muut ruokailut, matkakulut ja mahdollinen majoitus ovat omakustanteisia. Huom! Paikkoja on rajoitettu määrä.

OHJELMA

Klo 10-13
Ilmoittautuminen sekä kone- ja laite-esittelyt

Klo 11-13
Lounas (ennakkoon varanneille)

Klo 13.00
Tyrnävän kunnan tervehdys ja tervetulosanat

Klo 13.15
Suomalaisen ruoantuotannon tulevaisuus, Mikko Polvinen, kansanedustaja (kesk.), eduskunnan tulevaisuusvaliokunnan jäsen

Klo 13.45
Katsaus Euroopan kasvitautitilanteen haasteisiin ja ratkaisuihin, Antti Lavonen, asiantuntija, Maa- ja metsätaloustuottajain Keskusliitto MTK

Klo 14.15
Kasvinsuojelun lainsäädäntö ja High grade -alueen tarkoitus, Ruokavirasto

Klo 14.45
Kahvitarjoilu

Klo 15.15
Perunan kasvinsuojeluaineiden tulevaisuus, Asko Seppänen, Berner

Klo 15.45
Viljelijän hyvät käytänteet kasvinsuojeluun, Kimmo Mäkelä, Mäkelän Perunatalo

Klo 16.10
Perunaruton tunnistaminen ja näytekeräily resistenssitestaukseen, Minttu Tyykilä, tutkimusasiantuntija, Pyhäjärvi-instituutti / PERUSTA - Perunaruton ennakoiva hallinta tiloilla -hanke

Klo 16.30
Paneelikeskustelu: Kuinka tuottaa laatua tulevaisuuden Suomessa? Panelistit:
Mervi Seppänen, vanhempi agronomi, Yara Suomi
Lauri Rahko, toimitusjohtaja, Maatila Rahko
Antti Lavonen, asiantuntija, Maa- ja metsätaloustuottajain Keskusliitto MTK
Moderaattori: Kati Pohjanmaa, asiamies, Peruna-alan yhteistyöryhmä PAYR

Klo 17.00
Tutustumiskierrokset (kohteet tarkentuvat kesäkuussa 2026)

Lämpimästi tervetuloa!

Seminaari on osa Oulu2026 - European Capital of Culture 2026 virallista ohjelmaa. Perunagalleria 2026 – tutkittu perunatieto liikkeelle -tiedonvälityshankkeen päätoteuttaja on Tyrnävän kunta, osatoteuttajat Luonnonvarakeskus ja Peruna-alan yhteistyöryhmä PAYR sekä hankekumppani Oulun kulttuurisäätiö. Hanke- ja tapahtumayhteistyötä tehdään siemenperunatalojen (Suomen Siemenperunakeskus Oy, Finpom Oy sekä HZPC Kantaperuna Oy) kanssa. Hanke saa Euroopan unionin maaseuturahoitusta ja sen toiminta-aika on 13.8.2025-31.12.2026.


Asiasanat


Kutsu kaveri mukaan!